Langırt Çeşitleri

Langırt Çeşitleri

Dünya üzerinde bulunan bütün Langırt masaları, ilk bakışta aynı gibi görünse dahi, birkaç küçük farklılık ve çeşitli değişiklikler sayesinde, farklı ülkelerde farklı oynanış tarzlarına sahne olmaktadır. Örneğin; İtalyan Langırt masalarının yüzleri camdır ve bu sayede oyun oldukça hızlı seyreder. Aynı şekilde top kontrolü de doğru orantılı olarak daha zayıftır. Ancak Türkiye’de 1950 ve 1960 yıllarında oynanan oyunlarda kullanılan hortum ayaklı bebeklerde ise, top kontrolü daha sağlamdır. Son dönemlerde Türkiye’de çıkartılan langırt masaları ise, eskiye nazaran daha kaygan yüzeye sahiptir.


Amerikan Tornado masaları ise, oldukça kaliteli bir oyun olmakla birlikte, oyuncularında hastalık derecesinde bir bağımlılık bulunmaktadır. Bu masalarda ise, MDF malzeme kullanılmasıyla birlikte, hem top kontrolü artıp, hem de hız vuruşları daha sağlıklı oluyor. Fransız Bonzili masalar ise, bizim 1950’li ve 60’lı yıllarda kullandığımız masalara benzerlik vardır. Kontrol oldukça sağlam ve kolay olmakla birlikte, bebeklerin malzemeleri bakır dökümdür. Defans’ında 2 bebek olmakla birlikte, kaleci tek, orta saha 5‘li ve forvette 3 bebek bulunmaktadır.


Bazen orta sahaların sayısı 4 ‘e düşürülmesine rağmen, uzaktan gol şansı arttığı için, pek rağbet görmüyor. Uluslar arası turnuvalarda kullanılan ise, standart olarak 2-5-3 şeklindedir. Kale genişlikleri 18 cm ile 20,5 cm arasında değişiklik gösterir. En yakın bebek ve dudak arasındaki boşluktan bir top geçmez ve bebek ayakları oval olması daha sağlıklıdır. Top ağırlı ise, 17 gr ile 21,5 gr arasında değişiklik gösterir.

Bilmemiz gereken en önemli detay ise, 5’li orta saha, masada top kontrolünün sağlamlığı ve oynayacak oyuncuların kalitesiyle, langırt oyunu daha keyifli bir hal alır.