Langırt Nedir ?

Anasayfa » Langırt Nedir ?

Langırt oyunu, dikdörtgen bir masa üzerinde oynanan, masa üzerinde yer alan değişik maddelerden yapılabilen bebekleri, bağlı oldukları ‘Rot’ adı verilen kollarla kontrol etmek suretiyle; ortadaki topa sahip olarak gol atmaya çalışılan veya gol atılmasını engellemeye çalışan bir oyundur. Yabancı dillerdeki anlamları genellikle ‘Masa Topu’ kelimelerinin birebir karşılığı olmasına rağmen, Türkçe de kullanılan ‘Langırt’ kelimesi, boş bir tenekeye atılan topun içeriye düşerken çıkarttığı sesi temsil etmektedir.Oyunun ilk çıkış tarihi veya oynanmaya başladığı zaman tam olarak bilinmese de, birçok kaynağın ve bilginin ortak gösterdiği nokta Fransa veya Almanya’da 1890’lı yılların başlarında ortaya çıktığı bilinmektedir.

Bunun yanı sıra, İspanyol Alejandro Finiterre ve Fransız Lucien Rosengart ın bu oyunu icat ettiği söyleniyor olsa da, kesin olarak bilinmemektedir. Bir de, langırt masası tarihiyle ilgili söylenenlerden en bilineni ise; İspanyon Alejandro Finiterre’nin, İspanyanın iç savaş yaşadığı yıllarda, savaşta ayarlarından yaralanmış olan çocuklar için eğlenceli bir oyun düşündüğü dönemde icat ederek, bu çocukların eğlenmelerini kısıtlanmış olan ayaklarından yararlanmadan sürdürecekleri bir aktiviteyi sunmuştu.

İlk langırt patentine baktığımız zaman ise, 1890’lara uzanan bir tarih görebiliyoruz. Langır oyununun Amerika’da kullanılan ismi; Almanya’da kullanılan ‘Fussball ‘dan türetilerek ‘Foosball’, İngiltere’de ise, Table ‘FootBall’ olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde İspanya’da ‘futbolin’, Fransa’da ise, ‘footie’ olarak bilinir ve keyifle oynanır.

Langırt oyununu uluslar arası mecraya taşıyan ilk kuruluş ise, 2002 yılında Fransa’da kurulmuş olan ‘ITSF’ yani langırt federasyonudur. Bu kuruluşun amacı; Uluslar Arası Langırt Turnuvaları düzenlemek, dünya çapında geçerli olacak kuralları koymak ve işletmek, aynı zamanda da langırtın, olimpik bir spor olarak devam etmesini sağlamak amacını gütmektedir.

Türkiye’de ise, 1950 ve 1960’lı yıllarda oynanmaya başlanan Langırt oyunu, 1980 ‘li yıllarda yasaklanmasının ardından, tekrar 1990’lı yılların sonunda serbestleşerek, büyük bir kitle tarafından tercih edilmeye başladı. Şuanda Türkiye’de bulunan ve Langırt oyununa yürek vermiş birkaç kuruluş ve internet sitesinin yaptığı Turnuvalarla, varlığını sürdürmektedir.